Každé dítě má právo vídat se pravidelně a osobně s mámou i s tátou.

  • Chtěl bys trávit s tátou nebo mámou více času?
  • Chtěl bys být s mámou či s tátou naopak mnohem míň?
  • Nemáš o tátovi či mámě už dlouho žádné informace a chceš to změnit?
  • Anebo chce změnu máma nebo táta?

Běží ti hlavou některá z těchto otázek? 

Pak ti možná můžeme pomoci. Každý případ je ale jiný, proto potřebujeme o tobě a tvé rodině vědět víc.

Ozvi se nám, a my ti napíšeme, co pro tebe můžeme udělat.

Příběh Natálie, 12 let

Natálie má 12 let. Bydlí ve Španělsku se svou mámou. Tátu má v Česku. Dřív za ním jezdila na víkend každý měsíc. V poslední době však k tátovi jezdí jen v létě a v zimě. A to ji mrzí. Tátu taky, ale protože je cesta drahá, nemůže si ji tak často vyzvedávat.

Umpod nabídl rodičům rozhovor a pomohl jim napsat novou dohodu o tom, jak se bude Natálie s tátou vídat. Natálie teď k tátovi jezdí 4 krát za rok a máma i táta se střídají v tom, kdo ji do Česka odveze a kdo ji přiveze zase zpět domů.

Příběh Patrika (9), který žije v Praze s tátou a jehož máma (Němka) se s ním chce vídat častěji

Patrik měl 9 let a bydlel v Praze s tátou. Jeho máma se odstěhovala zpět do Německa, ale chtěla by se s Patrikem vídat častěji než jednou za měsíc. Protože Patrikův táta to moc nedovoluje, obrátila se máma na Umpod, abychom jí pomohli.

Snažili jsme se pomoci rodičům dohodnout se, ale nepodařilo se to. Proto máma požádala o změnu soud. Soud zjišťoval docela dlouho, jak to mezi rodiči je. Mezitím Patrik přijel na Umpod, abychom zjistili, jak by si přál vídat se s maminkou on.

Nakonec soud po roce a půl rozhodl a přihlédl i k přání Patrika. Teď je Patrikovi skoro 11 let a s mamkou se vídá každý druhý víkend. Jednou je s ní v Praze a jednou je s ní v Německu.

Obličej - zluty

Proč se to děje?

Rodičům se nedaří dohodnout na tom, jak často se má každý z nich vídat s dítětem. Máma a táta mohou mít jiný názor na to, co by bylo nejlepší. Přemýšlí, jak často se bude dítě s rodičem vídat, kde nebo jak dlouho. Když se nemohou dohodnout, pak rodině musí pomoci řešit situaci někdo další, třeba Umpod, anebo soud. Stejně tak když si dítě přeje jinak vídat mámu nebo tátu, je tady Umpod.

Obličej - modry

Řešení dohodou

Umpod nejprve navrhuje rodičům rozhovor – to znamená jedno nebo více setkání, kde si všichni povídají a snaží se dohodnout bez soudu.

Pokud se rodiče dohodnou, je to skvělé. Jejich dohodu většinou potvrdí soud. Když se jim to nepodaří, pak musí o dětech rozhodnout soudce.

 

Obličej - cerveny

Co se děje u soudu?

Soudce si zjistí, co si přeje máma, co si přeje táta a taky zjišťuje, co si přejí dětí. Aby soudce přání dětí zjistil, může je pozvat přímo na soud, nebo poprosí sociální pracovnici nebo nás, Umpod.

Co by bylo pro děti nejlepší, zjišťuje soudce od nezávislého dospěláka – opatrovníka (to je buď Umpod anebo sociální pracovnice). Pokud jsme opatrovníkem my, Umpod, snažíme se nebýt ani na straně mámy, ani táty, ale najít řešení, které by bylo nejlepší pro děti. To pak navrhneme soudu.

Soudce promyslí všechny možnosti a nakonec rozhodne. Určí kde a u koho bude dítě bydlet, i jak se bude vídat s druhým rodičem.

Když se soudní rozhodnutí mámě nebo tátovi nelíbí, můžou se odvolat. Sice to trvá dlouho, ale druhý soud znovu vše zkoumá a určí, zda bylo první soudní rozhodnutí v pořádku, nebo se musí změnit.  Pokud se rodiče neodvolají, je rozhodnutí platné.

Každý případ je ale trochu jiný, a tak může i vše okolo vypadat trochu jinak.

Nejlépe je se ozvat přímo nám.

Více o jednání před soudy

Najdeš tady

Obličeje