Dítě má právo na alespoň takovou životní úroveň, jako mají jeho rodiče. Dítě má právo na to, aby oba jeho rodiče finančně přispívali na jeho potřeby.

  • Žiješ hlavně s mámou, nebo tátou?
  • A druhý rodič na tebe neposílá žádné peníze?
  • Anebo jich posílá málo?
  • Nebo se rodiče hádají o to, kolik má kdo platit?

Běží ti hlavou některá z těchto otázek? 

Pak ti možná můžeme pomoci. Každý případ je ale jiný, proto potřebujeme o tobě a tvé rodině vědět víc.

Ozvi se nám, a my ti napíšeme, co pro tebe můžeme udělat.

Příběh Elisabeth, 12 let

Elisabeth má 12 let a bydlí s mámou v Česku. S tátou se vídá jen výjimečně, bydlí totiž v Anglii. Její máma je nešťastná z toho, že má pro Elizabeth málo peněz a nemůže jí pořídit vše, co by potřebovala. Táta totiž přestal posílat alimenty, které mu vyměřil soud. Nejprve posílal jen půlku toho, co měl, a poslední 4 měsíce vůbec nic.

Proto se máma obrátila na Umpod s žádostí o pomoc. Naše právnička zkusila vyzvat tátu k tomu, aby začal znovu platit, ale neodpověděl jí. Proto se spojila s úřady v Anglii a požádala je spolupráci. Ti se spojili s exekutorem, což je člověk, který může zabavit peníze, pokud má člověk dluhy. Tátovi ale nemohli zabavit všechno, protože mu musí zůstat něco na jídlo a bydlení. Táta sice nemá stálou práci, ale exekutor do Česka posílá alespoň část toho, co by táta správně posílat měl. Roste mu tak dluh, ale máma Elizabeth je ráda i za to.

Protože je Elizabeth starší než 10 let, dostala z Umpodu dopis, kde jí právnička všechno tohle vysvětluje.

Obličej - zluty

Jak se běžně postupuje?

Když jeden z rodičů (máma nebo táta) neplatí na své dítě výživné (alimenty), mohou požádat Umpod o pomoc. Stejně tak nás může požádat o pomoc každé dítě, jehož rodič neplatí alimenty, tak jak má.

Nejprve se Umpod snaží najít neplatícího rodiče a vyzvat jej, aby začal zase dobrovolně platit. V Česku to Umpod udělá přímo (najde adresu a pošle mu výzvu), v zahraničí požádá spřátelené úřady. Když na to neplatící rodič nereaguje, začne právník Umpodu (společně s rodičem, kterému chybí peníze) dělat kroky k tomu, aby alespoň nějaké peníze k dítěti doputovaly.

Obličej - modry

Soudní vymáhání alimentů

Když neplatící rodič na výzvu k dobrovolnému placení nereaguje, právník Umpodu učiní kroky, aby nějaké alimenty dítěti přišly. Jednou z možností je exekuce. Exekuce je rozhodnutí o tom, že neplatícímu rodiči bude zabaven jeho majetek anebo strhávány peníze z jeho výplaty nebo sociálních dávek.

Vždy záleží na tom, kolik peněz neplatící rodič má, anebo pravidelně dostává. Pokud má sám málo, není možné mu zabavit vše. Měsíčně potom chodí jen malé částky na alimenty. Dluh roste, ale rodič pečující o dítě dostane aspoň něco.

Obličej - cerveny

Kdy se dozvím, že alimenty Umpod vymáhá?

Dětem starším 10 let, kterých se alimenty týkají, posílá Umpod dopis, ve kterém všechno vysvětluje. Pokud se nic nezmění, tak až do 18 let Umpod vše řeší s mámou nebo s tátou, kterým má být placeno.

V 18 letech ohledně alimentů úřad kontaktuje přímo dítě a domluví se s ním, jak dále. V 18 letech může každý rozhodnout, zda chce dále alimenty vymáhat, nebo zda je chce zvýšit nebo snížit.

Obličeje