Každé dítě má právo na výchovu obou rodičů a má právo říci, s kým a jak by si přálo žít.

  • Rodiče se rozcházejí a hádají se – nevíš, u koho budeš bydlet?
  • Nevíš, zda bydlet u mámy, u táty nebo se u nich střídat?
  • Znamená to přestěhovat se do jiné země, anebo hodně cestování?
  • Čeká vás soud o tom, u koho budeš, a ty nevíš, jak to proběhne?
    čti více

Běží ti hlavou některá z těchto otázek? 

Pak ti možná můžeme pomoci. Každý případ je ale jiný, proto potřebujeme o tobě a tvé rodině vědět víc.

Ozvi se nám, a my ti napíšeme, co pro tebe můžeme udělat.

Příběh Maxe, 11 let

Maxovi je 11 let a chodí do páté třídy. Doposud bydlel v Praze s mámou, která je Rakušanka a tátou, který je Čech. Poslední rok nebo dva se rodiče hodně hádali. Před měsícem mu řekli, že se rozcházejí a už nebudou žít spolu jako rodina.

Táta se odstěhoval, ale chce se o Maxe dál starat. Nejraději by byl, kdyby byl Max dva týdny u něj a dva týdny u mámy, aby všichni bydleli v Praze. Máma se chce ale s Maxem vrátit do Rakouska, kde mají i babičku. Podle ní by Max jezdil k tátovi občas na víkendy a na prázdniny. Teď vše řeší soud a Umpod se stal opatrovníkem Maxe před soudem. Maxovi o tom dal vědět dopisem.

Zároveň Umpod nabídl rodičům, zda nechtějí najít dohodu při mediaci. Náš psycholog se potkal s Maxem, aby zjistil, co si přeje on. Hádky rodičů se Maxovi nelíbí, nejraději by zůstal v Praze, protože tady má kamarády a chce chodit do stejné školy. Na mediaci si rodiče o všem povídali, ale každý chce o Maxe pečovat jinak a nedokázali se dohodnout. Proto se teď čeká, jak rozhodne soud.

Obličej - zluty

Proč se to děje?

Když se rodiče rozcházejí, musí se dohodnout na tom, jak se budou dál starat o své děti.

Někdy má máma a táta jiný názor na to, co by bylo nejlepší. Pak to rodině musí pomoci řešit někdo další anebo soud.

Obličej - modry

Řešení dohodou – mediace

Umpod nejprve navrhuje rodičům mediaci – to znamená jedno nebo více setkání, kde si všichni povídají a snaží se dohodnout bez soudu.

Do mediace se zapojují i děti starší 6 let. Na mediaci jsou spolu s rodiči a říkají, co si přejí, anebo vše řeknou psychologovi, který přání na mediaci říká za ně. Každé dítě má v mediaci svého průvodce, který jim pomáhá setkání zvládnout.

Pokud se rodiče na mediaci dohodnou, je to skvělé. Jejich dohodu většinou potvrdí soud. Když se jim to nepodaří, pak musí o dětech rozhodnout soudce.

Více o mediacích na Umpodu

Najdeš tady

Obličej - cerveny

Co se děje u soudu?

Soudce si zjistí, co si přeje máma, co si přeje táta a taky zjišťuje, co si přejí dětí. Aby soudce přání dětí zjistil, může je pozvat přímo na soud, nebo poprosí sociální pracovnici nebo nás, Umpod.

Co by bylo pro děti nejlepší, zjišťuje soudce od nezávislého dospěláka – opatrovníka (to je buď Umpod anebo sociální pracovnice). Pokud jsme opatrovníkem my, Umpod, snažíme se nebýt ani na straně mámy, ani táty, ale najít řešení, které by bylo nejlepší pro děti. To pak navrhneme soudu.

Soudce promyslí všechny možnosti a nakonec rozhodne. Určí kde a u koho bude dítě bydlet, i jak se bude vídat s druhým rodičem.

Když se soudní rozhodnutí mámě nebo tátovi nelíbí, můžou se odvolat. Sice to trvá dlouho, ale druhý soud znovu vše zkoumá a určí, zda bylo první soudní rozhodnutí v pořádku, nebo se musí změnit.  Pokud se rodiče neodvolají, je rozhodnutí platné.

Každý případ je ale trochu jiný, a tak může i vše okolo vypadat trochu jinak.

Nejlépe je se ozvat přímo nám.

Více o jednání před soudy

Najdeš tady

Obličeje