Dítě má právo na to, aby jej vychovávali rodiče. Pokud nemůže vyrůstat s rodiči, má právo žít se svými blízkými lidmi nebo se s nimi alespoň pravidelně vídat.

  • Nebydlíš se svou mámou a svým tátou?
  • Chtěl by ses vídat s někým ze své rodiny, ale je v jiné zemi?
  • Chtěl bys bydlet raději u někoho blízkého než v dětském domově?

Běží ti hlavou některá z těchto otázek? 

Pak ti možná můžeme pomoci. Každý případ je ale jiný, proto potřebujeme o tobě a tvé rodině vědět víc.

Ozvi se nám, a my ti napíšeme, co pro tebe můžeme udělat.

Příběh Marka, 15 let

Marek má 15 let. Žije u svých pěstounů, protože se o něj ani máma ani táta od 8 let nedokázali postarat, zajistit bydlení ani jiné věci. Od té doby je neviděl. Teď však Marek na Facebooku svou mámu našel a zjistil, že žije v jiné zemi než on - v Dánsku.

Máma má bydlení a dokonce i nějakou brigádu. Moc by se chtěl s mámou vidět a nejraději by u ní zase bydlel.

Marek končí základní školu a nic jiného nemá v hlavě. Mluvil už o tom se svou sociální pracovnicí. Není snadné zjistit, jestli má máma podmínky na to, aby ji Marek navštěvoval nebo se k ní vrátil.

Proto vše začal řešit Umpod. Mluvil s Markem o jeho přání a zjišťoval od dánských úřadů, jestli je jeho máma schopná se o něj postarat. Také zjišťoval, co si o tom všem myslí Markovi pěstouni.

Zjistilo se, že máma nemá peníze na to, aby za Markem jezdila, ale v bytě je dost místa a má i dost peněz, aby ho uživila. Nyní se čeká na rozhodnutí soudu, zda Marek může na zkoušku u mámy bydlet (na prázdniny) a pak, pokud vše bude zvládat, se k ní třeba i přestěhovat.

Obličej - zluty

Jak se běžně postupuje?

V těchto případech je vše velmi různé podle toho, co se řeší.

  • zda děti musely právě odejít od rodičů a oni o ně žádají zpět,
  • nebo zda děti žijí v dětském domově v Česku nebo v zahraničí a našel se příbuzný (v Česku nebo v zahraničí), např. babička nebo teta, která by si ráda děti vzala k sobě,
  • anebo zda děti chtějí o někom ze své rodiny informace nebo se s ním vídat.

Umpod vždycky spolupracuje s úřady v jiné zemi a se sociálním oddělením v České republice. Cílem je zjistit, zda je to pro děti prospěšné. Umpod společně s dalšími úřady poté dává doporučení soudu, který o všem rozhoduje.

Každý případ je ale trochu jiný, a tak může i vše okolo vypadat trochu jinak.

Nejlépe je se ozvat přímo nám.

Obličeje